Každý záhon zlepší svět

< Zpět

Ano, přišlo to jak blesk z nebe! Když jsem na Terra Madre uslyšela o projektu Záhony na školách, hned jsem věděla, že to je ono – jak se připojit a zúčastnit. Ještě spíše než na základních školách mě zaujala myšlenka záhonů pro mateřské školy. Pro děti kolem 4 a 5 let musí být přece zkušenost s pěstováním a staráním se o záhon, a následné sklízení a ochutnávání, nezapomenutelným výchovným zážitkem. V předškolním věku děti nejlépe vnímají, jsou otevřené a neobyčejně zvídavé. Vybavily se mi mé zážitky ze záhonů u babičky na Moravě, kam jsem jezdila od malička na prázdniny, na které si dodnes živě vzpomínám. Brambory, okurky, mrkvička ze záhumenku…jablka,švestky, jahody či rybíz ze zahrady…panečku to byly pochoutky! A jejich sklízení opravdová radost.

MŠ U Studánky_Co se děje v půdě?

Pěkně za čerstva, ještě plná dojmů z Terra Madre, jsem si po návratu do Prahy sesumírovala vše, co může přinést takový Záhon dětem: přiblížení se k přírodě a jejímu koloběhu, porozumnění půdě a dobré úrodě, výchovu vkusu v jídle a vztahu ke zdravému stravování z čerstvých surovin s jasným původem, úctě k životnímu prostředí a planetě Zemi…je toho opravdu hodně! Vypravila jsem se na Radnici v Praze 7, zbrusu nově zvolenou a osvícenou. Slovo dalo slovo. Nápad zaujal, s tím, že by cestou k uskutečnění mohla být dotace. Jako pilotní školku jsem oslovila školku v ulici Nad Štolou, jejíž paní ředitelka zareagovala nádherně: do týdne byl na školní zahradě záhon a o tři týdny později první úroda. Projekt Záhony pro mateřské školy byl na světě!

Záhon v MŠ Nad Štolou

Komposter v MŠ U Studánky

Městská část Prahy 7 skutečně projekt podpořila dotací. A zapojily se všechny školky ve čtvrti: takže dnes již mají obecní školky v Praze 7 vlastní záhon, a většina z nich i kompostér. Děti se v úvodním hravém workshopu dozvěděly z čeho se skládá půda, co je to humus, jak roste semínko, proč jsou tak důležité v půdě žížaly či jak se dělá kompost. A společně se svými učitelkami zasadily ředkvičky a sazenice jahod, ještě než přijde doba na zazimování. Zahradu budou pozorovat i potom, v zimě. Budou se starat o ptáčky, pro které dostaly krmítko, a čekat až na jaře vyrostou první narcisky. A povedou si Deník malého zahradníka ve formě hravých a interaktivních omalovánek, jejichž vydání připravujeme. Na jaře pak začnou s jarní setbou. A samozřejmě s péčí o záhon, včetně pletí a zalévání. S rytím a údržbou jistojistě pomohou i rodiče! A možná, že na závěrečné školní slavnosti v červnu ochutnají děti i rodiče občerstvení z vlastní úrody.

Cigliegino

Tak milá Praho 7, v čele s osvícenou radnicí, gratulujeme! Připustíme-li, že každý záhon změní svět k lepšímu, tak jsme svět v Praze 7 zlepšili.
(září 2015)

Komentáře nejsou povoleny.