Conca d’Oro – ráj pro mlsné zlatokopy

< Zpět

Křižovatka kultur rovná se křižovatka kulinářských vlivů – to je Sicílie. Navíc v samém srdci Středomoří.A nejmlsnější ze všech Sicilanů jsou prý obyvatelé Palermského zálivu. Ten si pro své vyjímečné klima a zřejmě i z toho plynoucí kvality zasloužil svůj poetický název: Zlatá mušle neboli Conca d’oro.
Zamířím sem abych poznala to tu poznala zblízka jaksepatří, mimo jiné i na otevření sicilské rosticerie v Bagherii (takový hodně poctivý fast food či take way správně po sicilsku). Otevření se trochu odložilo,tak mi nezbývá než se toulat křížem krážem po Zlaté mušli a ochutnávat! Vyhnu se všem turistickým atrakcím, žiju v sicilské rodině a navštěvuju pouze lidové podniky. A nezapomínám ani na slasti moře.

V pravé taverně na periferii Palerma narazím na těstoviny Pasta con neonati – specialita takřka na mezích zákona se dá ochutnat již vzácně. Slibuju moři a jeho fauně, že jsem jedla poprvé a naposled! Ale přesto, stálo to za to – špagety s novorozenými rybkami, přelahodné, mladé rybí masíčko, vlastně rybí potěr, který by měli rybáři správně vrátit po výlovu moři.
U pouličního stánku (jednom z mnoha podél silnic či v lidových čtvrtích na okraji města), kde hodují převážně muži, si dám Aqua Rume: talíř střívek a vnitřností, vařených se zeleninou (rajčata, celer, cibule, mrkev), podávané nakrájené ve vlastním vývaru… Jedna pořádná porce za 2 euro pořádně nasytí, ovšem muži si dávají hned několik rund za sebou – mně stačí jedna. Lahůdka, která patří k těm hříchům, které občas stojí za to! Občas. Podobně jako sendvič plněný výborně připravenou směsí na nudličky nakrájených hovězích žaludků, nejlépe chutná ten v palermském baru hned naproti jachtařskému přístavu.

Není nad espresso ve hojně navštěvovaném sicilském baru Orient Club: krémovité, voňavé, napěněné…správný milovník kávy si kávovou pěnu lžičkou natře na okraj šálku a potom (pořádně oslazený) kávový elixír usrkává…tak se jeho úžasná chuť a vůně vychutná nejintenzivněji… A sicilský bar má i jiná lákadla, jako smažené Ines – sladká pochoutka z nadýchaného těsta plněná předobrou ricottou s rozinkami, jejíž kontrast křupavé kůrky obalené v cukru a krémovité náplně je neodolatelný! Stejně tak jako sicilské cannolli – trubičky z mandlového těsta plněné opět lahodnou riccottou.

A vrchol všeho: když Vincenzo připraví domácí Sarde a becafico: sardinky plněné směsí orestované strouhanky ochucené rozinkami, piniovými oříšky a šťávou ze sicilských pomerančů, a zapečené v troubě spolu s vavřínovými listy… Tady jsou slova krátká – lahodný zážitek vede přímo do Ráje…Příští ochutnávka bude už v rosticerii Delfino v Bagherii!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *