Holyšovská kachna z trhu na Náplavce

< Zpět

Že nejít v sobotu na trhu je nemyslitelné, to už vím nějaký čas (návštěva supermarketu mi tak takřka zmizela ze života a k vietnamskému obchodníkovi se zeleninou už chodím jen pro avokádo, mandle a paraořechy…zkrátka pro to co se u nás neurodí a co mám ráda). A že trh na Náplavce je nejpůvabnější ze všech pražských trhů, to vím taky. Můj poslední vynikající úlovek a současně skvělá novinka v kuchyni byla kachnička z farmy v Holýšově.
Šla jsem vlastně pro kuře, ale neměli ho. Tak jsem si řekla, že vyzkouším kachnu – a nelituji. Kachna krmená zrním a odchovaná pastevním způsobem, to je tedy něco! Mladá dvoukilová:“ Jak dlouho byste ji pekl?“, ptám se pana farmáře. Dvě hodiny na 160 stupňů, zní odpověď. Vedle mě stojí milá dáma vzbuzující velkou důvěru: „Ubrala bych deset stupňů a přidala jednu hodinu“. Měla pravdu. A vyzkoušela jsem i její neobvyklý recept. Výsledek byl VYNIKAJÍCÍ. Mí hosté byli nadšení a olizovali se až za ušima. A přitom tak jednoduchá příprava:
Kachnu omyju, osuším, osolím zvenku i zevnitř. Pomažu medem, propíchám (aby se uvolnil tuk) a dám péct: prvních 20 minut přikrytou na 200 stupňů, potom odkryju a peču na 150 stupňů další dvě a půl hodiny. Občas obracím a polévám smíchaným vývarem, olivovovým olejem, červeným vínem a sojovou omáčkou (proporce cca 1:1:1:1, trochu od oka, trochu podle vůně). Na závěr zvýším opět na 200 stupňů asi na 10 minut, aby se vytvořila kúrčička. Kachna do zlatova upečená je přelahodná. Podávám s jasmínovou rýží. Nejen výborné, ale i úplně lehké jídlo. Dobrou chuť!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *