Vynálezce a mistr hostitel z Chianti
< ZpětJmenuje se Demo Donini a žije v Chianti v městečku Lucolena. Byl řadu řadu let váženým spolupracovníkem společnosti Galileo, v jejíchž službách procestoval celý svět. Jeho obor a specializace jsou fotogrametrické přístroje, pomocí kterých se měří zemský povrch a vytvářejí mapy – podílel se na jejich inovaci, zdokonalování a zavádění do praxe v zemích Jižní i severní Ameriky a v Evropě. Mistr Demo slaví letos 90 let! A je pořád ve formě. Svůj talent dnes dává všanc tím, že opraví cokoliv, na co si lidé z jeho okolí vzpomenou. Peníze nepřijímá, ale naturáliemi nikdy nepohrdne. A tak je jeho spíž stále plná lahůdek: domácí vejce, víno z vinice od souseda, kýta z divočáka, ovčí sýr, ovoce ze stromů z okolních zahrad…zkrátka široké spektrum úrody v Chianti lze najít u Dema ve spíži. A co s tím? No přece pohostit přátele a sousedy. Neboť Demo i skvěle vaří. Naposledy mi předvedl jak se peče Schiaciatta di uva – typický moučník v období vinobraní, taková toskánská „bublanina“. Připraví se za 10 minut a peče 45 min. v troubě rozehřáté na 180°C. A chutná vskutku BÁJEČNĚ. Tady je Demův recept:
Ingredience: anýz, 1/2 kg hladké mouky OO, 200g cukru krupice, droždí v prášku, vanilka, špetka soli, sklenka olivového oleje extravergine, jehličky rozmarýnu z jedné větvičky, hrst loupaných vlaškých ořechů, 1 kg hroznového vína (nejlépe Chianti), které se nechalo usušit (apassire) ve větrané místnosti.
Postup: Rozmarýn krátce osmahneme na části olivového oleji a necháme vychladnout. Mezitím mouku smícháme s vodou (tolik vody aby vznikla vláčná trochu tekutější směs), se solí,s anýzem, ořechy, sušenými hrozny a droždím a s vychladlým olejem s rozmarýnem. Nalijeme do formy vymazané olejem, posypeme cukrem a upečeme (45 min. na 180 °C). Hotovo.